dreamin

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

"Boh" a stvorenie sveta

            Nečakajte uspokojivú, detailne rozobratú, vedecky podloženú a jednoznačne, stopercentne správnu odpoveď. Je to len môj názor, nič viac, nič menej. Nechcem vás presviedčať, asi len prinútiť rozmýšľať.

1.1 Pohľad svetových náboženstiev

Kresťanstvo, judaizmus a islam majú na túto tému veľmi podobný názor, keďže sú to náboženstvá zakladajúce sa na starom zákone napísanom Izraelcami (Izraelitmi, alebo ako sa im to nadáva, každý nejako inak). Judaizmus bol primárny, od neho sa odtrhla vetva kresťanstva a islam je, čudujte sa svete, silne implikovaný oboma týmito náboženstvami. Keďže všetky vychádzajú z rovnakého monoteistického predpokladu zakotveného v prvých knihách starého zákona v biblii, rada by som začala tým.

Genesis (pozn. aut. - prvá kniha v biblii) opisuje vznik sveta ako takého len bájkami o siedmich dňoch. V prvý Boh stvoril Zem, ktorá bola: „beztvárna a pustá“. Môj názor je, že sa nejedná o Zem, ale skôr o vesmír ako taký, vtedy možnože ešte len zhustený. Potom Boh stvoril svetlo. Môže to byť narážka na veľký tresk.

A tu je podľa mňa prvá chyba v biblii, keď sa tu spomína, že Boh oddelil svetlo od tmy. Tento predpoklad duality je podľa mňa chybný hneď od začiatku. Svetlo je fyzikálne merateľné, i keď momentálne ešte nie sme natoľko vyspelí, aby sme ho definovali, alebo o ňom zistili viac. Ešte je to viac menej v plienkach, ale to sa zlepší vzhľadom na trend, ktorý nastal v technologickom pokroku. Zato tma, to je iné kafé. Tma je fyzikálne nedefinovateľná, nakoľko je to absencia svetla. Tým pádom tma nemôže mať rýchlosť, ani iné vlastnosti. Na tomto príklade vidno, že to všetko je len bájka, len spôsob ako si vysvetliť niečo, čomu vtedajší ľudia nerozumeli.

Toto nebolo prítomné len v kresťanstve, samozrejme, v polyteistických náboženstvách je to ešte okatejšie, keďže obetovali neviem aké zdravé teľce, dokonca aj panny, aby im proste zapršalo, pritom my dnes s úplnou a stopercentnou istotou môžeme tvrdiť, že im to teda moc nepomohlo. Prenesené do toho, čo som spomínala predtým, ľudia si nevedeli vysvetliť ako vznikol svet, tak si vymysleli Boha.

Zvyšné dni sa dajú personifikovať na vedecký predpokladaný vznik sveta, až na nejaké tie malé chybičky krásy, napríklad keď na štvrtý deň Boh stvoril Slnko a Mesiac a oba svietili. Alebo keď stvoril zvieratá, a to len a len tie, ktoré boli vtedy známe.

Stvorenie človeka z prachu. Zaujímavá teória. Ale opica znie istejšie. Keďže Boh vytvoril človeka na svoj obraz, a človek je z opice, Boh je potom opica :D. Nie, toto naozaj nemyslí vážne. Človek vznikol evolúciou z opice. Tak už si nepridávajme sebavedomie tým, že sa budeme tváriť že nás niekto originálne stvoril. Každopádne, ak tomu uverím, že ma naozaj Boh stvoril na svoj obraz. Prečo mi ako svojmu vrcholnému dielu, svojej replike, ktorej vyjadril tú česť dať jej vlastnú podobu, nedal svoj rozum a chápanie jemu náležité.

Okrem toho, prečo my ľudia potrebujeme boha personifikovaného do osoby, prípadne zvierat? Prečo sme nikdy neuctievali ponožku? Prečo si myslíme, že Boh musí mať našu podobu? Nie je to len tak náhodou naša narcistická potreba vyvyšovať sa nad všetko ostatné, tým že sme na vyššej inteligenčnej úrovni?

Potom prišiel raj. Absurdita, ktorá dávala ľuďom pocit niečoho dokonalého. Ľudia potrebujú mať ideál. Vtedy to bol raj. Po raji muselo zákonite prísť vyhnanie z raja, návrat do krutej reality. A chudák had si to zlizol.

Keď už sme pri hadovi, chcela by som opäť poukázať na dualitu dobra a zla. Keď je dobrý Boh, musí byť aj zlý Diabol. Ibaže tento dobrý Boh stvoril zlého Diabla. A zlého človeka. Tým pádom jeho stvorenstvo nie je dokonalé, čo implikuje samozrejme aj jeho dokonalosť. A čo z toho vyplýva? Boh nie je dokonalý, lebo ho stvorili nedokonalí ľudia.

Dlhovekosť na začiatku v biblii, skončila asi tak v 6. kapitole 1. knihy, kde oh povedal, že človek bude žiť len 120 rokov, je v protiklade s vedeckým faktom, ktorý hovorí o krátkom živote ľudí, vzhľadom na prírodné a iné podmienky. Ale cirkev je vynaliezavá, hneď si vymyslela, že rok pre nich znamenal iné časové obdobie.. ale to je celkom zvláštne, pretože Adamov syn, Šét, sa narodil, keď mal Adam 120 rokov a Adam potom žil ešte 800 rokov. Nech počítam ako len chcem, nevychádza mi to pomerovo.

Tak to by bolo asi všetko k stvoreniu sveta. Vlastne ešte jedna poznámočka. Kde sa stratilo matriarchálne obdobie?


svet, život a veci s tým súvisiace | stály odkaz

Komentáre

  1. Je to kdesi medzi tým
    Myslím že o Bohu a stvorení sveta by sa dá pozerať z viacerých uhlov pohľadu.Podľa môjho názoru biblia nebola určite pýsaná ako nejaká matematická či fyzická príučka. Tak ako je písaná, je zrejme preto, lebo ju založili už dávno a vtedy ľudstvo nebolo až natoľko vyspelé ako je teraz, preto sa tam nachádzajú aj obrazné prirovnanie, ako spomínaš stvoril svetlo a stvoril tmu. Myslíš pred niekoľkými stá rokmi, by ľudia dokázali pochopiť, keby tam bolo napísané že stvoril zem ktorá sa otáča a tým sa strieda deň - svetlo a noc - tma. Vieš si predstaviť tú paniku, keby im v tom čase niekto povedal, že sa Zem pohybuje? Podľa mňa by v tej dobe také niečo dokázali len veľmi ťažko pochopiť.A teraz o tom známom hadovi s jablkom. Keby sa v biblii zmienili, že Adam s Evou sa milovali a preto boli vyhnaní z Raja. Čo myslíš, ako by to v tej dobe pochopili? Iba tak, že milovať sa je hriech a teda keďže by nechceli zhrešiť, tak by sa nemilovali a ľudstvo by vymrelo. Ďalej stvoril Dobro a Zlo, čiže stvoril Diabla. Ty píšeš, že keď dokázal Boh stvoriť zlo, tak potom nie je dokonalý. A ja sa ta pýtam, ako by človek dokázal odolávať zlu, keby sme boli všetci dobrí. Nemali by sme žiadne zásluhy, nikdy by sme si nemohli povedať, že sme silnejší ako iní, ktorí sa nedokázali zlu vzoprieť ani proti nemu bojovať, pretože sa dali ľahko zlákať jeho nástrahami. Hoci Boh do nás vložil veľa ľudských dobrých, ale aj zlých vlastností. Dal nám Lásku, ale aj Nenávisť, dal nám Štedrosť, ale aj Lakomstvo.....dal nám veľa dobrých aj zlých vlastností, ale tiež nám dal aj rozum a je len na nás, aby sme si vybrali ktorou cestou pôjdeme. Či tou ľahšou s nástrahami zla, bohatstva, nenávisti, závisti a ešte inými rôznymi neduhmi, ktorým môže človek ak nie je dostatočne silný ľahko podľahnúť, alebo tou ťažšou cestou a to cestou lásky, dobroty a ochoty odpúšťať. Ako som už napísala dalo by sa na túto temu veľa rozprávať. Ja osobne verím že Boh existuje a bdie nad nami a dúfa, že v nás zvíťazí láska, ktorá znamená Život a nie Zloba, ktorá dokáže zničiť všetko okolo nás.
    publikované: 31.10.2005 18:40:20 | autor: sisi (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. re - sisi
    ja netvrdím, že boh neexistuje. ja si len nemyslím, že je to boh ako osoba. nesedí mi to. neber to osobne. nechcem ti brať tvoj názor, rešpektujem to, poznám a rozumiem si s veľa ľuďmi, ktorí majú rovnakí názor ako ty. ja si len proste myslím, že boh je niečo ako prvopočiatočná príčina vzniku sveta. to je ako s tým vajcom, že čo bolo skôr, či vajce, alebo sliepka. čo bolo skôr, príčina? alebo akcia? podľa mňa buď boh neexistuje a bola prvá akcia, alebo boh existuje, nie ako akcia, ale ako príáčina, tá úplne prvá, ktorá vyvolala prvú akciu - big bang. zatiaľ toľko
    publikované: 31.10.2005 20:49:06 | autor: dreamin (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014